Style taneczne

POPPING

Taniec ten powstawał na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Polega na energicznym spinaniu mięśni swojego ciała w rytm muzyki, zatrzymując się w specyficznych pozach dodając do tego wszystkiego unikalny groove. W dzisiejszyh czasach Popping można nazwać „parasolem” który gromadzi pod sobą wiele różnych styli takich jak Boogaloo (bardzo taneczny styl poppingowy), Animation (styl w którym naśladujemy bądź animujemy postać bądź rzecz), Animatronic (poruszanie się na zasadzie żywych robotów) i wiele innych (przyjdź na zajęcia to się dowiesz). Popping początkowo tańczony był do muzyki Funk, lecz wraz z rozwojem zarówno tego tańca jak i muzyki zaczęto przenosić ruch na elektroniczne bity, muzykę klasyczną czy nawet salsę. Reasumując popping jest na tyle unikatowym stylem że można go wykonywać do każdego rodzaju muzyki, zależnie od gustu, nastroju i samopoczucia.

HIP HOP

Hip hop dance odnosi się do socjalnych lub zaaranżowanych choreograficznie tanecznych styli głównie tańczonych do muzyki hip hopowej lub wyewoluowanej jako część kultury hip hop. To zawiera szeroki przedział styli zwłaszcza breaking, locking i popping, które rozwinęły się w latach ’70 – tych. Co odróżnia hip hop od innych form tańca to, to, że pierwotnie i często nadal opiera się na improwizacji czyli na freestyle’u naturalnym dla ciała danego człowieka. Tancerze hip hopowi często rywalizują w walkach – battles – w formalnych – zorganizowanych lub nieformalnych – niezorganizowanych tanecznych konkursach i zawodach. Nieformalne, swobodne freestyle sessions czyli sesje improwizowane i walki są zazwyczaj dokonywane w kole. Taniec w okrężnej, kolistej przestrzeni jest naturalną formą od początków tańca. Te trzy elementy – improwizacja (freestyle), walki (battle) i koła (cypher) są najistotniejszymi i kluczowymi składnikami tańca hip hop. Nieprawdopodobnie wiele tańców hip hopowych i klubowych wykonuje się bardziej dla zabawy niż konkursu czy rywalizacji.

HOUSE

Ewoluował w Chicago, ale rozwinął się, udoskonalił i rozbudował w klubach w Nowym Jorku. Muzyka house rozwinęła się dzięki wpływom muzyki łacińskiej, afrykańskiej, jak również dzięki wpływom dj’ów, którzy miksowali house z jazzem lub z elektronicznymi bitami. House obraca się głównie wokół jednolitego, spójnego rytmu i płynnego, harmonijnego przepływu ruchu w ciele czyli charakterystycznego flow – sposobu poruszania się. House dance jest stylem, który narodził się bezpośrednio z disco dance popularnego w latach ’70 – tych w Stanach Zjednoczonych. Styl ten jest bardzo różnorodny, ponieważ tworzyli go ludzie ze zróżnicowanych środowisk społecznych, które mają wiele nietypowych gatunków muzycznych, a każdy z nich ma indywidualny, rodzimy styl taneczny. House łączy w sobie takie tańce jak: rocking, latino dance, spanish hustle, capoeira, hip hop, afro dance, stepowanie, party dance i social dance i kilka innych.

BREAK DANCE

Taniec break dance powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat ’60 – tych i ’70 – tych. Dynamicznie rozwijał się w Nowym Jorku, a konkretnie w dzielnicy Bronks i w Los Angeles. Królem lat ’60 – tych w muzyce dla mieszkańców Ameryki był James Brown, który to swoją muzyką, m.in. utworami I Feel Good i Sex Machine, a także koncertami i spektakularnymi występami na scenie, a przede wszystkim swoim tańcem inspirował pierwszych b – boys do tworzenia nowych kroków i ewolucji. Jego koncerty przypominały huczne i fenomenalne widowiska. Podczas popisów wokalnych tancerze, jak i sam James Brown, wykonywali karkołomne i skomplikowane pokazy. B – boys inspirowali się również salsą, capoeirą i uprocking’iem. Break dance polega na wykonywaniu figur zaczerpniętych również z akrobatyki połączonych z rytmicznym tańcem, a wszystko to płynnie wykonane powinno być do muzyki. Można wyróżnić pięć podstawowych elementów w b – boy’ingu: top rock, footwork, drop, freeze i power moves. B – boy’ing jak każdy taniec street dance jest to zbiór ruchów, które wykonywane są w rytm jakiejś określonej muzyki, a między tancerzem i muzyką musi występować nierozerwalna korelacja. Trzeba koncentrować się nad tym, aby ciało tancerza było stale w rytmie czyli w bicie bez względu na to, jaka część breaking’u jest realizowana, nawet najtrudniejsze triki powinny odzwierciedlać muzykę. Przyjdź na Drugie Piętro – sprawdź się w najbardziej efektownym stylu street dance i poczuj jego moc!

VOGUE

Vogueing wywodzi się z Nowego Jorku, jego historia sięga do lat 60, lecz w Polsce dopiero raczkuje. Vogueing czerpie inspiracje nie tylko ze świata mody, ale także ze sztuk walki, gimnastyki, a nawet baletu. Charakteryzują go specyficzne ruchy rąk i dłoni, tworzące linearne figury oraz symetryczne kształty. Jest to taniec freestyleowy, który zazwyczaj tańczy się w formie walki – Vogue Battle. Jednak to nie technika przesądza o wygranej, lecz „attitude” („postawa”), czyli charyzma i pewność siebie, którymi zawodnicy potrafią wzbudzić zachwyt sędziów oraz widowni. Na tych zajęciach na pewno nauczysz się śmiałości i odwagi.

NEW STYLE HUSTLE

New Style Hustle jest to taniec w parach (social dance), stworzony przez Jeffa Selbyego. Styl ten charakteryzuje się dużą elastycznością i otwartością na nowe formy ruchu, można wykorzystywać swoje doświadczenie i wiedzę z innych stylów jak np: house, bboying, wacking, salsa czy taniec towarzyski – kreatywność jest jedynym limitem. New Style Hustle ma swoich fanów zarówno w kręgach streetdance’owych jak i wśród tancerzy towarzyskich, a co najważniejsze, NSH może tańczyć każdy! Kluczem i esencją jest swoboda i zabawa pomiędzy partnerami, zapraszamy!

TANIEC WSPÓŁCZESNY

Taniec współczesny jest rozwinięciem tańca ekspresjonistycznego, teatralnego. Ma bardzo luźne granice i standardy, nie hamuje inwencji tancerza i pozwala mu na dowolność w kreowaniu ruchu. Obecnie jest on mieszaniną wielu stylów tańca czy sztuk walki. Nacisk kładzie się m.in. na pracę z ciężarem ciała, oddechem, pracą blisko podłoża, równowagą , zawieszeniem, wyprowadzaniem ruchu z różnych części ciała. Celem zajęć jest przede wszystkim zwiększenie świadomości ruchu oraz zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami związanymi z kompozycją tańca. Nie zabraknie także podstawowych zadań aktorskich potrzebnych tancerzom w późniejszej pracy nad pokazami czy spektaklami.

JOGA DYNAMICZNA

Joga dynamiczna – to wszechstronny trening ciała i umysłu. Łączy sekwencje ćwiczeń dynamicznych ze statycznymi, tradycyjnymi asanami (pozycjami jogi). Bardzo efektywnie rozciąga i wzmacnia mięśnie przez co kształtuje ładną sylwetkę. Ćwiczenia wykonywane w rytm oddechu (np. Powitania Słońca) uczą cierpliwości, poprawiają koncentrację i oczyszczają ze stresu. Cały trening wpływa na organizm niezwykle energetyzująco.