Capoeira

CAPOEIRA

Capoeira jest sportem dla każdego – dla młodzieży, dorosłych i dla dzieci (od 5 roku życia). Jest to sztuka pochodząca z Brazylii ale swymi korzeniami sięgająca Afryki. Łączy w sobie elementy sztuki walki, samoobrony, gry, gimnastyki i akrobatyki. Capoeira gra się i ćwiczy przy muzyce, słuchając i poruszając się w rytm nadawany przez oryginalne brazylijskie instrumenty.

Są różne odmiany (style) Capoeira. Szybka i dynamiczna, pełna gimnastycznych elementów oraz kopnięć i uników Capoeira Regional (czy też Capoeira Contemporânea / moderna) lub tradycyjna, spawająca wrażenie wolnej i spokojnej a w rzeczywistości bardzo niebezpieczna Capoeira Angola. Oraz wiele specyficznych odmian gier takich jak Benguela, Miudinho czy Santa Maria.

01-450x400

JAK ZACZĄĆ ĆWICZYĆ?

Treningi capoeira można zacząć w każdym momencie i w każdym wieku. Wystarczy znaleźć odpowiadającą nam otwartą grupę. Pierwszy trening jest bezpłatny i niezobowiązujący, wystarczy przyjść i spróbować.

Na plan treningu składają się:

– rozgrzewka – przygotowanie ciała do wysiłku, rozgrzanie organizmu, rozciągnięcie mięśni, przygotowanie stawów do pracy
– ćwiczenia usprawniające i wzmacniające – specjalnie przygotowany przez trenera zestaw ćwiczeń wzmacniających i rozwijających poszczególne cechy motoryczne, ćwiczenia aerobowe zwiększające wydolność organizmu
– trening technik capoeira – kopnięcia, poruszanie się, uniki, elementy akrobatyczne ćwiczone w parach oraz samodzielnie
– streching
– Roda de capoeira – krąg capoeira, w którym uczymy się grać capoeira.

WPŁYW TRENINGÓW CAPOEIRA NA ORGANIZM

Szukając dla siebie formy aktywności fizycznej często bierzemy pod uwagę efekty, jakich można się spodziewać po pewnym czasie trenowania danego sportu. Z naszego doświadczenia wiemy też, że osoby ćwiczące w celu poprawy kondycji czy spalenia tkanki tłuszczowej, często po jakimś czasie i zauważeniu pierwszych efektów czują się znudzone monotonnością niektórych rodzajów zajęć sportowych.

Żeby dobrze opisać, jakie efekty może dać ćwiczenie capoeira, przede wszystkim musimy zaznaczyć, że jest capoeira jest niezwykle wszechstronnym sportem, a trening urozmaicony i ogólnorozwojowy. Podczas treningu capoeira pracują wszystkie grupy mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni głębokich, które są fundamentem naszej sylwetki. Dzięki różnorodności ćwiczeń i ruchów, capoeira pozytywnie oddziałuje na całe ciało. Osoby ćwiczące capoeira zauważają poprawę ogólnej sprawności układu sercowo-naczyniowego. Dzięki rozciąganiu i ćwiczeniu oddychania uzyskują poprawę elastyczności ciała. Zwiększa się siła dynamiczna i siła statyczna mięśni, a także szybkość pracy mięśni i motoryka. Znacznie poprawia się wydolność aerobowa organizmu. Spalanie tkanki tłuszczowej jest oczywistym efektem treningu capoeira.

To jednak nie wszystkie zalety ćwiczenia capoeira. Warto wspomnieć, że jako sztuka walki capoeira rozwija także umiejętność szybkiej reakcji i refleks. Gra capoeira pobudza pracę błędnika i poprawia orientację przestrzenną. Poprawia koordynację, a przez grę capoeira z partnerem rozwija myślenie strategiczne. Capoeira uczy także odpowiedniej, automatycznej reakcji na sytuację zagrożenia i wyrabia odpowiednie odruchy na wypadek ataku. Capoeira rozwija także poczucie rytmu i słuch muzyczny.